بیش از نیمی از زنان ایرانی اضافه وزن دارند - مقالات پزشکی
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

بیش از نیمی از زنان ایرانی اضافه وزن دارند

دوشنبه 1 آبان‌ماه سال 1391 ساعت 07:59 ب.ظ

بیش از نیمی از زنان ایرانی اضافه وزن دارند

آبان ۱, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذیه, جهان پزشکی, خبر پزشکی

 به گفته دبیر انجمن تغذیه با شیر مادر، آمارهای متعدد نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد زنان ایرانی دچار اضافه وزن هستند.

دکتر ناصر کلانتری – دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سوء تغذیه علاوه بر کم خوری، پرخوری را هم شامل می شود، افزود: سوء تغذیه در کودکان بیشتر ناشی از کم خوری است که در دوران اخیر به سمت پرخوری پیش می رود. در بزرگسالان نیز شایع ترین نوع سوء تغذیه بر اثر پرخوری به وجود می آید.

به گفته وی، کودکان به دلیل برخی بیماری ها مانند اسهال، عفونت های تنفسی و تکرار این بیماری ها دو تا هفت درصد وزن خود را از دست داده و دچار سوء تغذیه می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: سوء تغذیه در بزرگسالان به علت پرخوری و کم تحرکی به وجود آمده و بخش عمده ای از آن از ناآگاهی و نادانی تغذیه ای سرچشمه می گیرد.

این متخصص تغذیه ادامه داد: مردم ایران بیش از دیگر مردم دنیا غذا می خورند و بشقاب های غذایی شان را دو برابر دیگر مردم جهان پر می کنند. متاسفانه در حال حاضر این نوع غذا خوردن جزء فرهنگ غذایی مردم شده است که افزایش وزن در بزرگسالان را در پی دارد.

دبیر انجمن تغذیه با شیر مادر در خصوص عوارض استفاده از غذاهای آماده اظهار کرد: آنچه که بر اثر الگوهای غذایی ناصحیح به وجود می آید بیماری های مزمن وابسته به تغذیه مانند چاقی، فشار خون و به ویژه انواع سرطان است همچنین افزایش چربی خون، بیماری های کبدی مانند کیسه صفرا، کبد چرب نیز به دلیل تغذیه ناصحیح است.

وی در پایان افزود: مصرف ناکافی شیر، لبنیات، میوه و سبزیجات و استفاده از غذاهای چرب همراه با کم تحرکی نیز از علل افزایش بیماری های ناشی از تغذیه غلط است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo