اختلالات جنسی در مردان - مقالات پزشکی
X
تبلیغات
رایتل

اختلالات جنسی در مردان

دوشنبه 1 آبان‌ماه سال 1391 ساعت 08:48 ب.ظ

اختلالات جنسی در مردان

اختلالات جنسی در مردان

دارای طیف وسیع می باشند. شاید بیش از ۲۰ نوع اختلال جنسی در مردان داشته باشیم ولی آنچه که بیشتر همکاران پزشک با آن سر و کار دارند، سه نوع اختلال جنسی به شرح زیر می باشند: اختلال در میل جنسی، اختلال در انزال و اختلال در نعوظ. هر یک از این سه اختلال دارای طیف بسیارگسترده و انواع گوناگون هستند. علاوه از آن، پزشکی که می خواهد در حیطة تشخیص و درمان اختلالات جنسی کار کند، باید اطلاع کامل ازتمامی انواع اختلالات جنسی در زن و مرد داشته باشد. چون کم نیستند بیمارانیکه نمی توانند مشکل خود را بیان کنند و این پزشک است که با مهارت خاص خود باید بتواند مشکل بیمار را تشخیص دهد. اساس درمان صحیح، تشخیص صحیح می باشد.

علل اختلال در نعوظ را به ۲ دستة بزرگ تقسیم می کنند: روحی – روانی یا سایکوژنیک و جسمی یا ارگانیک. خود علت ارگانیک را به ۴ دستة بزرگ تفسیم می کنند: عروقی، عصبی، هورمونی و آناتومیک.
اختلال در نعوظ یک بیماری نسبتاً شایع است و طیف وسیعی از مردان را مبتلا می سازد. در تمامی جوامع حدود ۲۰ درصد مردان مبتلا به اختلال در نعوظ هستند. در سال ۲۰۰۳ ما یک بررسی ملی انجام دادیم که مقالة آن در International پ شد. در این بررسی میزان اختلال نعوظ در مردان ایرانیرویهمرفته ۸/۱۸ درصد بود. اختلال نعوظ یک عده عوامل مساعد کننده دارد که سر دستة نها بیماری دیابت می باشد. موقعی که بنده دانشجوی پزشکی بودم یک از اساتیدم جناب آقای دکتر عطاری که خداوند رحمتش کند و روحش شاد باد، می فرمودند که بیماری دیابت “ام الامراض” است، و واقعاً هم همینطور است. درست است که کنترل بیماری، تا حدود زیادی از عوارض بیماری می کاهد، ولی در نهایت دیابت عوارض خود را در اعضاء مختلف ایجاد خواهد کرد. تقریباً تمامی مردانیکه ۱۰ سال از ابتلاء به دیابت آنها می گذرد، به درجاتی مبتلا به اختلال نعوظ خواهند شد. خود اختلال در نعوظ از نظر شدت به سه درجة خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود. اختلال نعوظ در دیابت معمولاً از نوع شدید است و هر قدر از زمان ابتلاء به دیابت می گذرد، شدت و شیوع آن نیز بیشتر می شود. حدود ۵۰ درصد مردانیکه ۱۵ سال از ابتلاء به دیابت آنها می گذرد، مبتلا به اختلال
عوظ هستند. اختلال نعوظ در دیابت یک پدیدة پیچیده می باشد و اجزاء گوناگونی دارد. از انواع اختلال نعوظ که در بالا ذکر شدند، دیابت تقریباً تمامی اجزاء را شامل می شود. علل اختلال نعوظ در مردان دیابتی دارای اجزاء زیر است:

۱٫ عروقی: پدیدة آرتریواسکلروزیس و انسداد شرائین در بیماران دیابتی یک پدیدة شناخته شده است که عوارض مهم آن سکتة قلبی بعلت انسداد عروق کرونر می باشد. قطر عروق کرونر حدود ۵ میلی متر است. قطر شریان آلت تناسلی در مردان حدود یک میلی متر است، بنابراین به آسانی مسدود می شود. امروزه مشخص شده است که اختلال نعوظ پیش درآمد بیماریهای عروق کرونر قلبی است و توصیه می شود، اگر مردی با شکایت اختلال در نعوظ مراجعه نماید و مشخص شود که علت آن عروقی و از نوع شریانی می باشد،‌ لازم است از نظر عروق کرونر قلبی نیز بررسی شود.

۲٫ عصبی: نوروپاتی محیطی یک پدیدة شناخته شده در بیماران دیابتی است. برای یک نعوظ طبیعی و کامل، سیستم عصبی باید طبیعی و دست
نخورده باشد. خود نعوظ از نظر فیزیولوژیک دارای دو نوع است: رفلکسی که در آن با تحریک لمسی دستگاه تناسلی، نعوظ ایجاد می شود. این تحریکات باید از طریق یک سیستم عصبی طبیعی و از طریق نخاع به مراکز مربوطه در مغز منتقل شوند. نوع دوم نعوظ روانی یا سایکوژنیک است. در این نوع، در اثر افکار، فانتزی، دیدن، شنیدن و غیره، مراکزی در مغز تحریک شده و تحریکات عصبی از طریق نخاع به آلت تناسلی رسیده و سبب ایجاد
نعوظ می شوند. نوروپاتی در بیماری دیابت در روند هدایت تحریکات عصبی لازم مشکلات زیاد ایجاد می کند. یکی از خصوصیات اختلال نعوظ در مردان دیابتی این است که هر دو نوع نعوظ، یعنی نوع رفلکسی و سایکوژنیک آسیب می بیند.

۳٫ مصرف دارو: یکی از علل بسیار مهم اختلال نعوظ مصرف بعضی از دارو ها است. مثلاً از داروهای ضد فشار خون، تیازیدها و بتا بلوکرها می توانند سبب اختلال نعوظ در مردان شوند. مصرف داروهای سایکوتروپ تا ۳۰ درصد موارد سبب ایجاد اختلالات جنسی می گردد. بیماران دیابتی بعلت مشکلات متعددی که دارند، با گذشت زمان بر تعداد داروهائیکه مصرف می کنند افزوده می شود، و آن بر مشکلات ارگانیک آنها می افزاید.

۴٫ مهمترین علت عوارض زیانبار دیابت ناشی از تغییرات مرضی در آندوتلیوم عروق می باشد. امروزه مشخص شده است که مهمترین دلیل اختلال نعوظ عروقی، تغییرات مرضی در آندوتلیوم عروق است.

با توجه به مطالب بالا مشخص می شود که یک مرد دیابتی که با اختلال نعوظ پیش ما مراجعه می کند، چقدر می تواند دارای مشکلات وسیع اشد. مبحث اختلالات جنسی در مردان و زنان دیابتی آنقدر وسیع است که کتابهای متعددی تحت این عنوان نوشته شده اند. در این قسمت طرز برخورد با بیمار دیابتی مبتلا به اختلال نعوظ بطور خلاصه و عملی آورده می شود:

۱٫ این بیماران بایستی از نظر میزان درگیری عروق آلت تناسلی و نیز از نظر اختلال در عصب گیری آلت تناسلی مورد بررسی قرار گیرند.

۲٫ اگر بیمار سابقة بیماری عروق کرونری ندارد، حتماً باید از نظر احتمال وجود آن بررسی شود.

۳٫ داروهای مصرفی بدقت بررسی و یادداشت شوند.

۴٫ از نظر وجود سایر انواع اختلالات جنسی بررسی شوند. انزال پسگرد در این بیماران شایع است. بعلت درگیری عصب گردن مثانه، حین انزال گردن مثانه بسته نشده و منی داخل مثانه می ریزد.

۵٫ درمان این بیماران تنها پس از تشخیص دقیق خواهد بود.

درمان این بیماران با سایر مردان کاملاً متفاوت است:


مهار کننده های فسفودی استراز ۵ مثل سیلدنافیل و تادالافیل داروهای بالقوه خطرناک هستند. این داروها موقعی مؤثرهستند که سیستم عروقی و عصبی آلت تناسلی دست نخورده و سالم باشند. این داروها در افراد زیر بالقوه می توانند نه تنها پرعارضه بلکه خطرناک باشند: افرادیکه درای فشارخون هستند، افرادیکه دارای بیماری عروق کرونری قلبی هستند، افرادیکه دارای بیماری شبکیه می باشند، افرادیکه مبتلا به کم فشاری خون می باشند، و بسیاری از موارد دیگر. این داروها بندرت در بیماران با دیابت طول کشده موثر هستند، ضمن اینکه نا به دلایل فوق می توانند خطرناک نیز باشند. در موارد پیشرفته این بیماران نیاز به پروتز آلت تناسلی دارند. نکتة دیگر قابل ذکر این است که اخیراً مکملهای متعددی
هم در شبکه های ماهواره ای و هم در رسانه های مکتوب داخلی و داروخانه ها تبلیغ می شوند. جهت اطلاع خوانندگان محترم، در دنیا انجمنهای علمی معتبر برای درمان بیماریهای مختلف راهنما و یا به اصطلاح علمی  می نویسند و در اروپا و آمریکا پزشکان ملزم به رعایت مفاد این راهنما ها در درمان بیماریهای مختلف هستند هیچ مکمل و داروی گیاهی برای هیچ نوع اختلال جنسی در گایدلاینهای معتبر اروپا و آمریکا توصیه نشده است. در ضمن گاهاً ادعا می شود که یک
مکملی صدرصد گیاهی و بدون عارضه است. در موارد متعددی اگر این مکملها در آزمایشگاه
تجزیه شوند، مشخص می شود که دارای مقادیر زیاد و خطرناکی از مواد صناعی مثل سیلدنافیل
می باشند، و باید دقت کرد بیمارانیکه مصرف سیلدنافیل و یا سایر ترکیبات، در آنهاممنوع
یا خطرناک است، در دام اینگونه مکملها نیفتند.
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo